Ekonomi

ABD’de tüketicinin kısa vadeli enflasyon beklentisi düştü

New York Fed, Mayıs ayı Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını açıkladı. Yaklaşık 1.300 hanenin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, önümüzdeki 12 ayı kapsayan kısa vadeli enflasyon beklentisi Mayıs ayında 0,3 puan azalarak yüzde 4,1 ile Mayıs ayından bu yana kaydedilen en düşük seviye oldu. 2021. .

Önümüzdeki 3 yıllık dönemi kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi Mayıs ayında 0,1 puan artarak yüzde 3 olmuştur.

Aynı dönemde önümüzdeki 5 yıllık dönemi kapsayan uzun vadeli enflasyon beklentisi ise 0,1 puan artarak yüzde 2,7 oldu.

Hanehalkı harcamalarında artış beklentisi Mayıs’ta yüzde 5,2’den yüzde 5,6’ya yükseldi. Hanehalkı gelirinde artış beklentisi Mayıs’ta 0,2 puan artarak yüzde 3,3 oldu.

Bu dönemde konut fiyatlarında beklenen artış 0,1 puan artarak yüzde 2,6 olurken, geçen yılın Temmuz ayından bu yana en yüksek değerine ulaşıldı. Üniversite eğitim, gıda, sağlık ve kira maliyetlerinde artış beklentisi azalırken, elektrik maliyetlerinde artış beklentisi değişmedi.

ABD’de Mayıs ayı enflasyonu yarın açıklanacak

ABD’de geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre, Nisan ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) beklentilere paralel olarak yüzde 0,4, yıllık bazda ise piyasa beklentilerinin altında yüzde 4,9 arttı.

Yarın açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyonuna ilişkin piyasa beklentisi aylık yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 4,1 artış yönünde.

gunyuzuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu