Ekonomi

Atıl durumdaki boş ofisler konuta dönüştürülebilir

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, yönetmelik kapsamında Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yer alan “4 kat ve üzeri” konut yapılarının kapatılmaması kuralı “7 kat” olarak güncellendi. yukarıdaki” binalar. Böylece bazı küçük parsellerde daha kullanışlı yapı projeleri düzenlenebilmektedir.

Değişiklikle birlikte bina güvenliği için de önlemler alındı. Bu kapsamda “kapalı çıkmalı binalarda tüm kolonlar her iki doğrultuda kirişlerle birbirine bağlanır” kuralı getirilmiştir.

3 katı geçmeyen binalarda ise klasik yapı anlayışına uygun olarak daha ferah mekanlar yaratmak için kat yüksekliklerini 4 metreye kadar çıkarmak mümkündür.

Kovid-19 nedeniyle ofis kullanımının azalması ve konut ihtiyacının artması dikkate alınarak atıl durumdaki boş ofisler için düzenleme yapıldı.

Buna göre, 1 Temmuz 2023 tarihinden önce ofis veya büro amaçlı yapı ruhsatı alınarak inşaatına başlanan veya yapı kullanma ruhsatı verilen binalarda, kullanım oranı artacak şekilde kullanım amacında değişiklik yapılacak. Parselin tamamındaki konut oranı 1 Temmuz 2024 tarihine kadar bitirilmesi şartıyla yüzde 30’u geçemez. Tamir ruhsatı verilebilir. Bu oran belediye meclis kararı ile yüzde 50’ye kadar artırılabilir.

haberyesilova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu