Haber

CHP Ortahisar’da ‘değişim’: ‘Batmaz için zorlu yarış’

TRABZON- Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Ortahisar ilçe kurultayı bugün yapıldı. CHP’nin yeni Ortahisar İlçe Başkanı olarak mevcut lider Fatih Suat Oyman ile yarışan Haluk Batmaz seçildi.

Kent merkezindeki bir restoranda düzenlenen kongreye CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, İstanbul Milletvekili Taşkın Özer, Rize Milletvekili Tahsin Ocak, Trabzon eski Milletvekili Ahmet Kaya, İl Başkanı Nurcan Aşçı Demiröz, belediye meclis üyeleri, ilçe başkanları, muhtarlar ve partililer katıldı. . Kentin en büyük ilçesi Ortahisar’da düzenlenen kongreye partililer yoğun ilgi gösterdi.

Kongre Divan Başkanlığı’nı İstanbul Milletvekili Taşkın Özer üstlendi. Batmaz’ın takımı beyaz listede, Oyman’ın takımı ise mavi listede yarıştı.

SUİÇMEZ: YENİDEN AYAKTA OLMALIYIZ VE BU MİLLETİN UMUDU OLMALIYIZ

Konuşmalarla başlayan kurultayda CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, hem Trabzon’da hem de Türkiye’de cumhuriyet değerlerine ve Atatürk devrimlerine aykırı her türlü harekete karşı olacaklarını belirtti.

“Ülkedeki tehlikenin farkında olduklarını” belirten Suiçmez, “Demokrasiyi bir amaç değil araç olarak gören, ülkenin siyaseti, ekonomisi ve dış politikası günlük durumlara göre şekilleniyor. her şey iki dudak arasındadır. Baktığımızda bundan sağlıklı bir sonuç almak mümkün olmadı. Ülkemiz.” “Giderek karanlığa doğru sürükleniyor. CHP’nin sorumluluğu düne göre daha fazla. Hepimiz yakın zamanda çok önemli bir seçim yaşadık. Elbette seçim sonuçlarını tartışmamız lazım, birbirimizi eleştirmeliyiz ve üzerinden çok zaman geçti. Yeniden ayağa kalkıp bu milletin umudu olmalıyız” dedi.

Mevcut süreçle ilgili CHP’yle konuşmadığı yönündeki eleştirilere yanıt veren Suiçmez, partisinin önemli bir süreçten geçtiğini ve seçim aşamasında olduğunu belirtti.

Sibel Suiçmez


‘TARTIŞMANIN YERİ ODADIR’

“Önümüzde seçim yapmamız gereken çok önemli bir konu var. “Bu tercih kesinlikle kişisel olmamalıdır” diyen Suiçmez, konuşmasına şöyle devam etti:

“Partimizin siyasi politikasını sağa doğru mu sürdüreceği, yoksa sola mı döneceği bu tercih olmalıdır. Öyle de olacak. Asıl tartışmamız gereken konu bu. Ben yapmayanlardan biriyim. Şu ana kadar yapılanların CHP’ye bir faydası olduğunu düşünüyorum. Kamuoyu aracılığıyla, Sosyal medyada parti içi tartışmalar nasıl ki CHP’nin örgütsel çalışmalarına engel değilse, şu anda da konuşmuyorum. Konuşmama sebebim şu: hiçbir fikrim olmadığı için değil, örgüte olan inancım nedeniyle.

Bu platformlar tartışma ortamıdır. Burada konuşuruz, siz burada niyetinizi konuşursanız teşkilatımızın fikri ortaya çıkar ve sonra tabii ki konuşurum. Bugüne kadar sessiz kaldım çünkü süre başında Sibel Suiçmez olarak yapacağım her konuşma tüm partimizi bağlayacaktır. “İl kongresi tamamlanıp teşkilatımızın görüşü ortaya çıkana kadar susmaya devam edeceğim.”

OCAKLI: HEDEFİMİZ YEREL SEÇİMLER

46 yıl aradan sonra 14 Mayıs Genel Seçimlerinde CHP’den Rize milletvekili seçilen Tahsin Ocaklı, yerel seçimlerde bölgedeki başarılarını daha da büyüteceklerini söyledi.

Hedeflerinin yerel seçim olduğunu belirten Ocaklı, “Rize’de yerel seçimlerden biri olan Rize ve Trabzon’daki belediye başkanlarının sayısını artıracağız. Önümüzde bir hedef var. Hedefimiz parti içi tartışmalar değil. ya ilçe başkanlıkları ya da il başkanlıkları.Trabzon’un “Bu seçimlerden sonra bütün enerjisini buna ayırmasını bekliyorum” dedi.

Tahsin Ocaklı


KAYA: DOĞRUYU SÖYLEMEKTEN KORKMUYORUZ, YAPILAN HATALARLA KAYBETTİK

Eski CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da parti olarak hatalar yaptıklarını, özeleştiriden korkmamaları gerektiğini kaydetti.

Kaya, “84 milyon insanın umudu olan bu parti, yapılan hatalardan dolayı mağlup olmuştur.” “Doğruyu söylemekten korkmayacağız. Başarısız olduk, mağlup olduk” dedi.

Parti olarak hatalar yaptıklarını belirten Kaya, “Doğruyu söylemekten korkmayacaksınız. Biz doğruyu söylemekten korkmayacağız. Başaramadık, yenildik. 84 milyonun umudu olan bu parti” dedi. , yapılan hatalardan dolayı mağlup oldu. Buradan dersimizi alacağız. Bu parti ’emek en büyük değerdir’ diyenlerin partisidir Ancak gördük ki partiye bir dakika bile katkı sağlamayan insanlar var. İlk sıralarda yer aldık. Herkes özeleştiri yapacak. Doğru yaparsanız sonuçların ne olacağını İstanbul’da gördük. Hepimizin gururu Trabzon’un evladı, 25 yıllık AKP hükümetini devirdi. Bir kere bile değil. , ama iki kere. “Allah’ın izniyle yine yapacaktır. Ona sonuna kadar inanıyorum. Doğru insanlarla birlikte yürürseniz, yanlış işler yaparsanız sonuçları doğru olur. Hatalar yaptık. Hatalar yaptık ve bunun bedelini ödedik. Bir daha hata yapmamalıyız” dedi.

BATMAZ: KÖTÜ ŞEREFİ DEĞİŞTİRECEĞİZ

Kongrede söz alan adaylardan Haluk Batmaz’ın açıklamaları ‘değişim’ sloganlarıyla destek aldı.

Sol ve sosyal demokrat programlarla CHP’yi yeniden canlandıracaklarının sözünü veren Batmaz, “Ben ve arkadaşlarım bu misyonu gerçekleştirmeye hazırız. Cesaretini 100 yıllık örgütümüzden ve geçmişimizden alarak bu misyona talibiz. Partimizin her kademesinde yaşayan bir arkadaşınız olarak Ortahisar İlçe Başkanlığı adayıyım.”

Haluk Batmaz

Konuşmasının büyük bölümünde rakibi Oyman’ı eleştiren Batmaz, şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi ilçe başkanı 44 aydır görevde. Partimizin iktidara geldiği dönemde Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nun gücünü Ortahisar’da seçmene aktaramadı. Faaliyet raporlarından da görüldüğü üzere Oy ve üye sayısında ciddi bir artış sağlayamadı. Ortahisar seçmeni heyecansız ve kırgın. Onların sağduyusu şu: “Bizim anladığımız şu ki, parti içindeki adayları belirlemenin yolu sadece genel kurulun görüşünü almak değildir. idari konsey, ancak aynı zamanda organize katılım yoluyla. Parti binasında bile çoğunluğu toplayamadığınız köylerde en azından partilerin temsilcilerini ziyaret edebilseydiniz.

Değişim zordur ama değişeceğiz. Bize oy veren seçmenlerimiz için, gençlerimizin gözyaşlarını silen ailelerimiz için, geldik iktidar göremedik diyen babalar için değişeceğiz. Değişim isimlerden değil, Fatih Sanayi’den ve Moloz’daki çayhanelerden kaynaklanıyor. Sıkılmayacağız, durmadan değiştireceğiz. Bu kötü şansı değiştireceğiz. Her defasında yanından geçtiğimiz Ortahisar Belediye Başkanı koltuğuna benim gibi CHP’li bir yol arkadaşını atamak. “Bunu yorulmadan yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

OYMAN: MERKEZ RAPORLARIMIZA CEVAP VERMİYOR

3,5 yıldır cumhurbaşkanı olarak görev yapan Fatih Suat Oyman, konuşmasında partisinin örgütle olan ilişkisini eleştirdi.

Karargâh ile sağlıklı bir iletişim kurulamadığını vurgulayan Oyman, “Genel Merkez tarafından sadece bir kez toplantıya çağrıldım. Maalesef orada da tek kelime edemedim. Bu örgütün ilçe başkanlarıyla iletişim kuramaması sağlıklı değil. Bu bizim birbirimize hiçbir şekilde bağlı olmadığımızı gösteriyor. Bu durumdan endişe duyuyoruz.” “İlçe başkanlığı sürecine ilişkin birçok rapor hazırladık. Ortahisar’ın genel sorunlarını madde madde hazırladık. Farklı sorunlara ilişkin raporlar hazırlayıp sunduk. Ancak maalesef aynı heyecanla geri dönüş bulamıyoruz” dedi. .

Fatih Suat Oyman


‘ALINAN GENELGENİN ATTIĞI ADIMLARI REDDEDİYORUM’

Oyman konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün tüzük değişikliğini konuşuyoruz. Tüzük ve program değişikliği konusunda üyelerimizle sohbet ettiğimizde şöyle bir iletişimimiz oluyor. Partimiz bizden tüzük değişikliği konusunda değişiklik istiyor ama ne zaman? gönderiyoruz, yerine ulaştı mı, ilgilenip ilgilenmeyecekleri konusunda güvensizlik yaratıyor, bu hepimiz için üzücü bir durum.

Art arda gelen genelgelerle atılan adımları reddediyorum. Maalesef parti şu anda genelgelerle hareket ediyor ve o genelge geldiğinde tüm örgüt o kararla ilerliyor. Ve ne yazık ki bu durum hepimize büyük zararlar veriyor. Bu yüzden bu platformlarda size bu şekilde konuşma fırsatı veriyor. Bu yüzden ben de şikayetçiyim. Tüzük ve düzenlemelerin yeterince kabul edildiğini görecek, tüzüğü uygulayacak bir organizasyonla bakış açımızı heyecanla değiştirmemiz gerekiyor. Seçim sonuçlarının hepimizi nasıl etkilediğini görüyoruz. Samimi duygularla özeleştiri yapmak ve tabii ki kendimizi, eksiklerimizi görmek bizim için önemli.”

’86 MAHALLEYİ ADIM ADIM ZİYARET ETTİM’

Batmaz’ın eleştirilerine yanıt veren Oyman, “Mahalleleri gezmedim diyorsanız, faaliyet raporunu incelememişsiniz, Ortahisar İlçe Merkezi’nin faaliyetlerini takip etmemişsiniz demektir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni her alanda temsil ettik. Partiden en çok aldığım şikayetlerden biri de beni partide bulamamalarıydı. “Ben makam için değil, çalışmak için geldim. Ortahisar 86 mahalleden oluşmaktadır. 86 mahallenin tamamını adım adım gezdim. Onları adım adım tanıyorum. 86 mahallenin bilgi kartlarını oluşturduk. Nüfuslarından başlayıp ziyaret ettiğimiz tarihlerle biten, bize bilgi veren şablonlar oluşturduk” dedi.

Akşam açılan sandıkların kazananı Haluk Batmaz oldu. 199 oy alan Batmaz, 177 oy alan Oyman’ı geride bırakarak CHP’nin yeni Ortahisar İlçe Başkanı seçildi.

Batmaz’ın yönetim kurulu asil üyeleri şu isimlerden oluştu: Asuman Akyaz, Gülseren Akyüz, Mert Arslan, Ali Aydın, Suat Balcı, Fahrettin Demir, Deniz Yetenekli Eyüboğlu, Temel Eyüboğlu, Sevilay Aydın Fettahoğlu, Ayhan Yılmaz Öztürk, Onur Sungur, Nuray Hayta Şahin. , Yasin Topaloğlu, Hamdullah Tüfekçi, Fatma Uyanık ve Gülşen Yazıcı.

haber-can.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu