Ekonomi

Dolar, temel PCE verileri öncesinde gücünü koruyor

Investing.com – ABD doları, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü öncesinde Cuma günü Avrupa ticaretinde talep gördü ve oranların daha uzun süre yüksek kalması muhtemel.

Dolar Endeksi, önceki seansta ulaştığı yaklaşık yedi haftanın en yüksek seviyesi olan 104,78’den çok uzak olmayan bir şekilde, %0,1 artışla 104.588’de işlem gördü.

Dolar üst üste dördüncü haftasını pozitif kapatma yolunda ilerliyor ve bu hafta şu ana kadar %0.8 yükseldi.

ABD dördüncü çeyrek GSYİHbüyüme aşağı yönde revize edildi, ancak bu yılki ekonomik veriler ABD ekonomisine dair daha güçlü bir tablo çizdi.

Haftalık İşsizlik BaşvurularıEndeksteki düşüş, ay başındaki son derece güçlü tabloyu gösteriyor. istihdam raporusonrası işgücü piyasasının güçlü kaldığını gösterdi. perakende satışlargüçlü geldi ve ticari faaliyetlerŞubat ayında sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bütün bunlar, Fed yetkililerinin enflasyonu kontrol altına almayı amaçlamasıyla. faiz oranlarıPiyasa bu yıl en az iki ve muhtemelen üç tane daha 25 baz puanlık zam bekliyor.

ING analistleri bir not yazdı. “Bu arka plan, yakın vadede ve 22 Mart FOMC toplantısına kadar dolar için destek sağlayabilir. Toplantıdaki tartışma, Fed’in Noktalı Grafiğinin 2024’te 100 baz puan gevşeme döngüsü görüşünü sürdürüp sürdürmeyeceğine odaklanacak.”söz konusu.

Gözler Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan Cuma gününde ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksiOcak okumasında olacak.

Endeksin aylık bazda %0,4 artması bekleniyor.

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) yeni başkanı Kazuo Ueda’nın ülke parlamentosunda zayıf ekonomiyi gerekçe göstererek yaptığı konuşmanın ardından, merkez bankası yakın vadede ultra genişlemeci politikasını büyük ölçüde sürdürecek. dolar/yen%0,1 artışla 134,79’dan işlem gördü.

Bu güvercin incelemeleri Japonya’da tüketici enflasyonuOcak ayında fiyatın 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı sırada geldi ve Ueda’nın oldukça hızlı hareket etmesi için baskı altında olabileceğini gösteriyor.

Cuma günü açıklanan veriler Alman ekonomisiYıl sonunun 2022 dördüncü çeyreğinde önceki üç aya göre %0,4 daraldığını ve daraldığını gösterdikten sonra, avro dolar%0,1 düşerek 1,0593’e geriledi ve altı haftanın en düşük seviyesine yaklaştı.

GfK tüketici güven göstergesi yedi puan artarak -38’e çıkarak son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve İngiltere’de tüketici güveniŞubat ayında piyasanın yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteren veriler yardımıyla, sterlin/dolar%0,1 artarak 1,2018 oldu.

USD/USD%0,2 ila 0,6794, NZD/USD%0,1 düşüşle 0,6220 oldu dolar/yen%0,4 artışla 6,9366 oldu.

Yazar: Peter Hemşire

kumluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu