Haber

Fikirler Yarışıyor (FICS) 2023 Yarış Ödülleri Sahiplerini Buldu

Üniversitemiz Uluslararası Çıkar Kuruluşları Koordinatörü ve Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Toplum İçin Yenilikçi ve Yaratıcı Çözümler Bulma Yarışması (FICS) 2023” etkinliği gerçekleştirildi. Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından yıllardır klasik olarak düzenlenen “Toplum İçin Yenilikçi ve Yaratıcı Çözümler Bulma Yarışması”nın bir ayağı da ilk kez farklı bir ülkede ve farklı bir üniversitede düzenlendi. yarış tarihi.

FICS 2023’ün Türkiye sorumluluğunu “Fikirler Yarışıyor” adıyla üstlenen Gazi Üniversitesi, tüm ulusal üniversitelerin katılımına açık bir yarışma etkinliğine ev sahipliği yaptı. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız’ın yanı sıra Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ve Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Rizwan Riaz ve heyeti katıldı.

Etkinlik, Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Taşkent Binasında yapılan proje sunumu ile başladı. Yarışmaya Türkiye’den 19 üniversiteden 19 proje takımı katıldı. Heyetin değerlendirmesinin ardından ödül töreni Rektörlük Mimar Kemaleddin Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türk ve Pakistan İstiklal Marşlarının okunmasıyla başlayan ödül töreni; Gazi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin müzik dinletisinin ardından Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Üniversitemizin tanıtım filmlerinin gösterimi ile devam etti.

Açılışta konuşan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde 9 yıl önce düzenlenmeye başlandığını, sonraki yıllardan günümüze kadar her yıl düzenli olarak düzenlendiğini söyleyen; ulusal ve uluslararası pek çok rakibe ev sahipliği yaptığını belirtti.

prof. Bayındır, 2022 yılında Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile imzaladıkları akademik iş birliği protokolünün ardından iki üniversitenin iş birliklerini ilerletmek için ortak çalışmalara başladıklarını ve bu yarışın söz konusu iş birliğinin ilk meyvesi olarak ortaya çıktığını kaydetti.

İki üniversitenin aylarca süren hazırlıkları ve ortaklaşa yürüttüğü toplantılar sonucunda bugün 1. Uluslararası FICS 2023 Yarışı’nın Türkiye ayağını gerçekleştirdiler.

Prof. Dr. Ramazan Bayındır, bu yarışmanın gelişim sürecinden ve uzaktan iş birliği ile nasıl yürütüldüğünden bahsetti. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ramazan Bayındır konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu süreçte öncelikle her iki üniversitenin yarış düzenleme kurullarının yaptığı toplantılarda yarışmanın konusu, amacı, türü, durumu, katılım koşulları, kuralları ve takvimi belirlendi. Akabinde siz ücretli çalışanlarımız dahil Türkiye’deki tüm üniversitelerden bir grup aday göstermeleri istendi. Takımlar belirtilen tarih aralığında başvurularını sistemimize yaptılar ve ardından bugün yarışa katılmaya hak kazanan takımlar burada açıklandı. Ekiplerimiz, Fuaye Alanımızda gün boyu üniversitelerini temsil eden poster sunumları yaparken, ziyaretçilerimiz ve heyetimizle etkileşimde bulundular.”

Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi iş birliği ile oluşturdukları heyetin üyelerine dikkat çeken Prof. her biri kendi alanında uzman ve farklı kesimlerden gelen.

prof. Dr. Ramazan Bayındır, bugün burada sunulan tüm projelerin temasında olduğu gibi yarıştır. “Topluma katkı sağlayacak”, “yenilikçi” ve “yaratıcı” fikirler içerdiğini belirterek, “Bu nedenle burada farklı şehirlerden, iş ve mesleklerden gelen tüm katılımcılarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ülke olarak içinden geçmekte olduğumuz bu zor zamanlarda bile bilime katkı sağlamak.”dedi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Üniversitemiz hakkında bilgi vererek konuşmasına başladı. Gazi Üniversitesi’nin Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunan bir devlet üniversitesi olduğunu belirten Prof.

Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız, 97 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü yükseköğretim kurumlarından biri olan Üniversitemizde 5 enstitü, 12 fakülte, 1 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 39 araştırma merkezinin bulunduğunu kaydetti. merkezler. 1366 kolej ve meslek yüksekokulu, 5284 lisans ve 2878 lisansüstü olmak üzere toplam 44069 öğrenci eğitim, tıp, diş hekimliği, eczacılık, sağlık bilimleri, bilim, mühendislik, mimarlık, teknoloji, spor bilimleri ve uygulamalı bilimler gibi alanlarda eğitimine devam etmektedir. Üniversitemize bu yıl katılan. Prof. , özgüven sahibi, tarih ve kültüre bağlı, coğrafi sorumluluklarının bilincinde, aynı zamanda bir araştırma üniversitesidir. Kamu üniversite-sanayi işbirliklerinde ve bilimsel projelerde öncü olacak, disiplinlerarası ağırlıklı programlar sunan, uluslararası arenada tercih edilen bir bilim ve teknoloji merkezi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız, Üniversitemizin eğitim kalitesi, araştırma altyapısı ve kalitesi dikkate alınarak 2017 yılında YÖK tarafından “Araştırma Üniversitesi” unvanını alan ülkemizdeki 10 üniversiteden biri olduğunu vurguladı. üniversite-sanayi işbirliği. 2021 yılında programın genişletilmesiyle üniversitemizin bu unvana sahip 20 devlet üniversitesi arasında yer aldığını kaydeden Prof. 2021 yılında açıklanan sıralamada A2 kategorisinde yer almıştır.

“FICS” Toplum İçin Yenilikçi ve Yaratıcı Çözümler Bulma Yarışması’nın Pakistan’ın önde gelen üniversitelerinden Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NUST) tarafından uluslararası birçok başarıya imza atarak uzun yıllardır düzenlenen bir yarış olduğunu belirten Prof. Yıldız, FICS’in ortak toplumsal sorunlara anlamlı çözümler getirmek adına bu yıl tarihinde ilk kez yarışın bir ayağını yurt dışında ve başka bir üniversite bünyesinde yürüttüğünü söyledi. Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız, “Gazi Üniversitesi olarak bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyorum ve sunulan projelerin bilim camiasına hayırlı olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi İnovasyon ve Ticaret Ofisi Müdürü Sn. Muhammed Anwar Fareid yaptığı konuşmada Gazi Üniversitesi’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sayın Muhammed Anwar Fareid, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkürler.

Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Rizwan Riaz yaptığı konuşmada yarışma hakkında bilgi verdi. “Toplum İçin Yenilikçi ve Yaratıcı Çözümler Bulma Yarışması” düzenlediklerini anlatan Dr. Rizwan Riaz, yarışma tarihinde ilk kez yarışmanın bir ayağını başka bir ülkede düzenlediklerine değindi. Bu nedenle Gazi Üniversitesi’nde bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Dr. Rizwan Riaz, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkürlerini sunar.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, bu yarışma vesilesiyle Gazi Üniversitesi’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız’a ve Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Rizwan Riaz’a teşekkürler. Türkiye’nin geleceği açısından genç neslin değerine dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Uzun, salonda öğrencilere “Yaşadığınız yere değer katmak için önemlisiniz. ülkemizi emanet edeceğiz.”

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul yaptığı konuşmada Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi hakkında bilgi verdi. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin 2019 yılında kurulduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Kul, üniversiteyi butik bir üniversite olarak nitelendirdi. prof. Mehmet Kul, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak daha çok savunma sanayisine ağırlık verdiklerini belirtti. prof. Mehmet Kul, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Yıldız ve Dr. Rizwan Riaz’a teşekkür ederiz.

Konuşmaların ardından Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Atar, heyetler, Pakistan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi heyeti, TTO Başkanı Utku Seçin ve Teknopark Müdürü Dr. Tuğrul İmer’e öğrenci başkanlarına teşekkür belgesi takdim edildi. Tribünleri açan dernekler yarışıyor.

Program sonunda yapılan değerlendirmeler sonucunda dereceye giren kadrolar açıklandı ve ödülleri verildi. Yarışmada Ege Üniversitesi birinci, Üniversitemiz ikinci, Selçuk Üniversitesi üçüncü, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi dördüncü ve Başşehir Üniversitesi beşinci oldu. Bu sonuçla Ege Üniversitesi ile birlikte yarışta ikinci olan üniversitemiz takımımız, Pakistan heyetinin jestiyle Pakistan’da yapılacak FICS final yarışına katılmaya hak kazandı.

habersusuz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu