Ekonomi

First Wave BioPharma, GI boru hattını güçlendirmek için ImmunogenX’i satın aldı

BOCA RATON, Fla. – Klinik aşamada bir biyofarmasötik şirketi olan First Wave BioPharma, Inc. (NASDAQ: FWBI), latiglutenase adlı çölyak hastalığı için umut verici bir tedavi de dahil olmak üzere gastrointestinal hastalıklara yönelik tedavileri ilerletmeyi amaçlayan ImmunogenX’i tamamen hisse senedine dayalı bir işlemle satın aldığını duyurdu. Anlaşma, şu anda Faz 3 klinik deneylerine yaklaşan oral bir biyoterapötik olan latiglutenazı, çölyak hastalığı için potansiyel olarak sınıfında birinci bir tedavi olarak konumlandırıyor.

James Sapirstein, First Wave BioPharma’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görevine devam ederken, ImmunogenX’in kurucu ortağı ve eski CEO’su Dr. Jack Syage, Başkan ve COO olarak görev yapacak. Hem Dr. Syage hem de Dr. Chaitan Khosla First Wave BioPharma’nın yönetim kuruluna katılacak.

Şirket, latiglutenazın Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki ticari haklarını küresel bir ilaç şirketine lisanslamayı planlıyor ve kurumsal sağlık yatırımcılarından finansman sağlamaya çalışıyor. Stratejik lisans anlaşması ve finansmanın, durum tespiti, kesin anlaşmalar, Yönetim Kurulu onayı ve gerekli üçüncü taraf onayları dahil olmak üzere geleneksel koşullara tabi olarak 2024 yılının ikinci yarısında tamamlanması beklenmektedir.

Latiglutenase, yaklaşık 200 hastanın katıldığı Faz 2 çalışmalarında bağırsak hasarını azaltmada ve çölyak hastalığının semptomlarını hafifletmede etkili olduğunu göstermiştir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) latiglutenaz için Faz 3 klinik planını gözden geçirmiştir ve denemelerin 2025’in başlarında başlaması beklenmektedir.

Çölyak hastalığı, glüten alımının ince bağırsakta hasara yol açtığı kronik bir otoimmün bozukluktur. Küresel nüfusun yaklaşık %1’ini etkilemektedir. Şu anda çölyak hastalığı için onaylanmış bir farmakolojik tedavi bulunmamaktadır ve bu da latiglutenaz için önemli bir pazar fırsatı sunmaktadır.

Latiglutenazın yanı sıra First Wave BioPharma’nın portföyünde gastroparezi için bir tedavi olan capeserod ve kistik fibrozis veya kronik pankreatit nedeniyle ekzokrin pankreas yetmezliği olan hastalar için tasarlanmış adrulipaz bulunmaktadır.

Satın alma işleminin tamamlanmasının ardından First Wave BioPharma, ImmunogenX hissedarlarına, birleşik kuruluşta tamamen seyreltilmiş bazda %81,9 hisseyi temsil eden ve birleşik öz sermaye değeri 104 milyon dolar olan hisseler ihraç etti. Tungsten Advisors, First Wave BioPharma’nın münhasır finansal danışmanı olarak görev yaptı.

Bu haber First Wave BioPharma tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kadikoy-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu