Ekonomi

Heyecanlı asgari ücret toplantısı yarın yapılacak! İşçi ve işverenler de taleplerini iletecekler.

Son aylarda art arda gelen zamlar, enflasyondaki yükseliş, kurdaki artış ve beraberinde hayat pahalılığı vatandaşın sırtını büktü. Bu kapsamda Temmuz ayında ılımlı bir şekilde artan taban fiyat 5.500 TL’ye ulaştı. Milyonların gözü şimdi de Aralık ayında başlayacak komisyon toplantılarıyla belirlenecek olan yeni asgari ücret zammına çevrildi.

HER İKİ TARAF DA TEKLİF YAPAR

Merakla beklenen zam maratonu yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılacak ilk toplantıyla başlıyor. Toplantıda personel ve patron talep ve tekliflerini iletir. Taban Fiyat Tespit Komisyonunda işçi, işveren ve devletten 5 temsilci bulunacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da işçileri Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, patron kesimini ise Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu temsil edecek.

GÜNDEMDE 3 KONU VAR

Toplantının sonucu merakla beklenirken, Türkiye Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) önceki gün 2023 yılı asgari ücret talebini 13 bin 200 lira olarak açıkladı. TÜRK-İŞ Lideri Ergün Atalay geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 7 bin 785 liranın kırmızı çizgileri olduğunu belirtmişti. TÜİK’in dün açıkladığı enflasyon verilerine göre hesap yapan uzmanlar, asgari fiyatın 8 bin lira civarında olabileceğini belirtti. Enflasyon farkına göre yüzde 32 fark olduğunu söyleyen vergi uzmanları, “Yüzde 30’luk artış olursa 7 bin 150 TL, yüzde 40’lık artış olursa 7 bin 700 TL olacak” dedi. yüzde 45 artışla 7 bin 975 TL civarında olacak.İşte Türk-İşletme Başkanının açıklaması var kırmızı çizgimiz ama bu kasım ayı için açlık sınırıydı.Aralık sonu itibari ile açlık sınırı bu seviyeye kadar yükselecek.Dolayısıyla 8 bin lira civarında bir psikolojik sınır görüyoruz.En yüksek tahmin 8 bin lira asgari ücret. söz konusu.

2. TOPLANTI 14 ARALIK’TA

Taban Fiyat Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı 14 Aralık’ta yapılacak. Diğer toplantıların tarihi henüz netlik kazanmazken, belirlenen artış tedbiri Aralık ayı sonunda kamuoyuna duyurulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu