Yaşam

İlber Ortaylı, Disney+’ın Atatürk Sansürü Hakkında Konuştu [Video]

Ülkemizde bir yılı aşkın süredir sinema ve dizi platformu Disney+, Aras Bulut İynemli’nin başrolünde yer alıyor. Atatürk Son zamanlarda dizileriyle Türkiye’nin gündeminde. Şirket geçtiğimiz günlerde diziyi platformda yayınlamama kararı almış bunun yerine hem televizyonda hem de sinemalarda olmak üzere iki film halinde yayınlanacağından söz edilmişti.

Disney+’ın bu kararı tüm Türkiye’den tepkiyle karşılandı. Pek çok kişi platformun Ermeni lobisinin baskısıyla dizi hakkında böyle bir karar aldığını savundu. Tartışmalar sırasında ünlü tarihçi prof. İlber Ortaylı’dan Dr.Açıklama geldi.

Atatürk için öne sürülen iddianın tarihin gerçekleriyle hiçbir ilgisi yoktur.

Ortaylı, Sözcü Televizyonu’nda katıldığı bir programda Disney+’ın çıkışının ardından gündeme gelen “Ermeni lobisi” ile ilgili soruları yanıtladı. Ünlü tarihçi, Ermeni sürgünü olduğunun iddia edildiği dönemde Atatürk’ün Sofya Ataşeliği’ne atandığını belirtmiştir. Savaş başlayınca cepheye atanmak istedi; ancak bunun Enver Paşa tarafından ertelendiğini ve sonunda Nisan 1915’te Gelibolu’ya gönderildiğini sözlerine ekledi.

Ortaylı, bu sayıdaki sözlerini Atatürk’ün o zamanki sözleri olarak dile getirdi. merkezi hükümetteki herhangi bir karar veya süreçle ilgisi olmadığını. diyerek bitirdi. Gelecek, ” Buna rağmen yurtdışındaki Ermeni çevrelerinde ‘Ermeni katil, katliamın organizatörü’ gibi uzaktan yakından alakası olmayan şeyler var.söz konusu.

Ayrıca, “Atatürk adına ortaya atılan bu iddianın nesnel tarihsel gerçeklerle hiçbir ilgisi yoktur. Ciddiye alınamaz” diye ekledi. Ortaylı’nın açıklamalarının tamamını yukarıdaki görselde bulabilirsiniz.

Disney+’ın Atatürk dizisiyle ilgili tüm gelişmeler için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu