Ekonomi

IMF’den Georgieva: Euro Bölgesi’nde büyüme için riskler azaldı, enflasyon için yukarı yönlü

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Euro Bölgesi’nde büyümeye yönelik aşağı yönlü riskler ve enflasyona yönelik yukarı yönlü riskler olduğunu ve belirsizliğin yüksek olmaya devam ettiğini söyledi.

Georgieva, Lüksemburg’da düzenlenen Euro Kümelenmesi toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte yaşanan büyük ticaret kaybına rağmen Euro bölgesi ekonomisinin dayanıklılığına işaret eden Georgieva, Euro bölgesi ekonomisinin 2023’ün başında ılımlı bir teknik resesyona girdiğini ve ekonomik aktivitenin ancak kademeli olarak toparlanacağını söyledi.

Georgieva, enflasyonun tarihi yüksek seviyelerden düşmeye başladığını ancak halen hedefin oldukça üzerinde olduğunu belirtti.

“Riskler büyüme için aşağı yönlü ve enflasyon için yukarı yönlü olduğundan, Euro bölgesinde belirsizlik yüksek olmaya devam ediyor.” Georgieva, kısa vadeli politika önceliğinin finansal istikrarı korurken enflasyonu hedefe indirmek olduğunu vurguladı.

Enflasyon beklentilerini düşük tutmak için sıkı para politikasını sürdürmenin önemine işaret eden Georgieva, şunları kaydetti:

“Mevcut ekonomik koşullar, toplam talebi azaltacak, faiz oranları üzerindeki yukarı yönlü baskıyı azaltacak ve böylece 2023-2024 döneminde finansal piyasalarda aksama riskini azaltmaya yardımcı olacak sıkı bir maliye politikası duruşu gerektiriyor.

Finansal istikrar tarafında, bankacılık sistemi genel olarak sağlam görünse de, finansal koşullardaki sıkılaşma kırılganlıkları ortaya çıkarabilir. Kontrol makamları, gayrimenkulle ilgili olanlar da dahil olmak üzere bankaların faiz oranı, fonlama, likidite ve kredi risklerine maruz kalma durumunu değerlendirmeye devam etmelidir.”

Euro Alanı’nda finansal istikrarın sağlanması için mali yapının güçlendirilmesi, Basel III kriterlerinin sıkı bir şekilde uygulanması ve bankacılık ve sermaye piyasaları birliğinde ilerleme sağlanmasının önemine dikkat çeken AB ülkeleri, hazırlanan yönetişim reformu konusunda da hızlı adımlar atmalıdır. kamu borçlarını sürdürülebilir kılmaktır. söylenmiş.

sarayonu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu