Haber

İran medyası: 24 aktivist daha idam edilebilir

İran’da ülke geneline yayılan rejim karşıtı protestolarla bağlantılı olarak en az 24 göstericinin daha idam edilebileceği belirtildi. İran gazetesi Etemad adli makamlarca oluşturulan bir liste yayınlayarak, listede isimleri bulunan 24 eylemcinin “Allah’a savaş açma suçu” ile karşı karşıya olduğu belirtildi. İran’daki mevcut İslami yasalara göre, “Allah’a savaş açma” suçunu işleyenler ölüm cezasıyla cezalandırılıyor.


Gösterilerle bağlantılı olarak idam edilen ilk gösterici Muhsin Şekeri oldu. Fotoğraf: UGC

Listede adı geçen rapçi Muhsin Şekeri perşembe günü idam edildi. Gösteriler sırasında tutuklanan Shakari, gösterilerle bağlantılı olarak ölüm cezasına çarptırılan ve idam edilen ilk gösterici oldu. Shakari’nin idamı İran’da ve uluslararası toplumda büyük tepki gördü ve aralarında Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin de bulunduğu İranlı siyasetçiler, ülke çapındaki ayaklanmalara bir tepki olarak nitelendirdikleri idamı savundu. Aktivistler, sosyal medyadaki paylaşımlarına misilleme tehdidinde bulunarak “intikam” alacaklarının sinyallerini vermişti. Yurt dışında yaşayan İranlılar da hafta boyunca çeşitli gösteriler planlıyor.

İran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren 22 yaşındaki Jina Mahsa Amini’nin ardından 16 Eylül’de ülke çapında rejim karşıtı gösteriler başladı. Gösterilerde en az 470 kişi öldü, 18 binden fazla kişi hayatını kaybetti. tutuklandı.

Reuters / SÖ, BÖ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu