Haber

Kayseri Büyükşehir’den ‘tarihi’ proje

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Birçok medeniyete konut sahipliği yapmış kadim kent Kayseri’de tarihi tekrar yazacak çalışmalara güçlü formda takviye vermeyi sürdüren Dr. Memduh Büyükkılıç başkanlığındaki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Anadolu’da en eski yazılı dokümanların gün yüzüne çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum hafriyat bölgesinde tarihi gözler önüne serecek bir projeye de daha imza atıyor.

Bu kapsamda, Kültepe Kaniş-Karum bölgesindeki hafriyatlarda Asurlu tüccarların yaşadığı periyoda ilişkin bulunan yapıtların sergilenmesi ve Asurlu tüccarların ömür alanlarının canlandırılarak ziyaretçilerin o periyoda tanıklık etmesine imkân tanıyacak ‘14 Ev ve Asurlu Tüccarların Mahallesi Projesi’ni hayata geçiriyor.

Çalışmaları süratle devam eden projeyi yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç’a Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Hafriyat Lideri Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ve yüklenici firma yetkilileri eşlik etti.

Başkan Büyükkılıç, projenin geldiği son kademeyi alanda ve kroki üzerinde dikkatle incelerken, proje hakkında Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman ve yetkililerden bilgiler aldı.

İncelemeleri esnasında projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Büyükkılıç, “Burada gerçekten bir deryanın içerisindeyiz. Burada yapılan kazılar ile çıkan ürünleri hem sergilemeyi hem de aynı zamanda burada bir canlandırma mantığı içerisinde Asurlu tüccarların mahallesini ve sokaklarını gösteren bir çalışmamızda hayata geçiriliyor” dedi.

BÜYÜKŞEHİR, O DEVRİ CANLANDIRACAK

Başkan Büyükkılıç, projenin şimdiden iyi uğurlu olması temennisinde bulunarak, “İnşallah en kısa zamanda bunu da tamamlamak suretiyle burada görsel açıdan kafamızda canlanması, değerlendirilmesi o döneme ait yaşamın bir bakıma herkes tarafından bilinmesi yönüne yönelik bir gayret. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Yüklenici firmamızın en kısa zamanda yapacağını biliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz şimdiden” diye konuştu.

Kültepe-Kaniş-Karum bölgesinde Asurlu tüccarların ömür alanlarının canlandırılacağı ve gündelik hayatlarının sahneleneceği proje tamamlandığında ziyaretçilere Asurlu tüccarların konutlarını ve sokaklarını mahalle bütünlüğü içerisinde sunacak.

KÜLTEPE ASURLU TÜCCARLAR MAHALLESİ PROJESİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasımızı korumak, yaşatmak ve bu çalışmaları turizme entegre etmek için çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. Tarihin önsözü olarak nitelendirilen ve Anadolu’da yazının kullanılmaya başlandığı yer olan Kültepe’de periyodun günlük ve ticari hayatının yine canlandığı “Kültepe Asurlu Tüccarlar Mahallesi” çalışması tüm süratiyle sürüyor.

2023 yılı ortalarında inşaat uygulamalarının tamamlanması planlanıyor. Asurlu Tüccarların ve mahallî halkın kullandığı meskenler, birebir teknik ve tıpkı materyallerle tekrar inşa ediliyor. Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan kentin iki turizm rotasına da hizmet edecek bu çalışma, hem arkeolojik olarak devrinin daha âlâ anlaşılmasına katkı sağlayacak hem de ülkede konsept olarak cinsinin birinci örneği olacak. Bunun yanında kent ve bölge turizminin de kıymetli duraklarından biri olacak. Kültepe Ören Yeri, yapılan Kültepe Ziyaretçi Merkezi, Kültepe Müzesi çalışmaları, hem hafriyat alanıyla hem de Tüccarlar Mahallesi ile turizm açısından daha varlıklı ve eşsiz bir niteliğe bürünecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu