Haber

Milli sporcu Ali Turan 43 yıldır sportif başarı için koşuyor

Sakarya Büyükşehir Belediyespor sporcusu 63 yaşındaki Ali Turan, askere adım attığı atletizm dalında 1984 yılında Adapazarı Belediyesi bünyesinde atletizm kros takımını kurdu.

Kısa sürede gösterdiği başarı ile milli formayı giyen sporcu, 43 yıldır katıldığı çok sayıda ulusal ve uluslararası turnuvalarda onlarca kupa ve 3 binin üzerinde madalya kazandı.

Evini “kupa ve madalya müzesi”ne çeviren Turan, çok sevdiği atletizmde yeni şampiyonlukları hedeflerken, deneyimlerini genç sporculara aktarmaya çalışıyor.

“Çoğu bıraktı, ben devam ediyorum”

Turan, Karasu ilçesinde kazandığı ilk altın madalyadan Türkiye, Balkanlar ve Avrupa şampiyonluğuna kadar keyifli anılarla dolu günlerini anlattı.

Turan, örnek aldığı sporcularla rekabetten memnun olduğunu söyledi.

“Birçoğu gitti şimdi, ben hala devam ediyorum. 43 yıldır podyumlara alıştık, hep podyumlardayız.”

dedim.

Güçlü süreçlerden geçerek giymeye hak kazandığı ay yıldızlı formayla birçok başarıyı tattığını belirten Turan, Türkiye şampiyonluklarının yanı sıra 23 Balkan şampiyonluğu, Avrupa şampiyonluğu ve üçüncülükleri olduğunu belirtti.

Yılda yaklaşık 20 yarış yapar

Yılda ortalama 30 yarış koştuğunu ve son 10 yılda katıldığı yarışlarda 1 üçüncülük ve 2 ikincilik dışında hep zirvede olduğuna dikkat çeken Turan, sonunda zirveye ulaştığını kaydetti. Adana’da yarı maraton kategorisinde gümüş madalya.

“Ukrayna dağlarında Usain Bold’dan bir mesaj aldık”

“En pahalı kupa ve madalyalarım uluslararası olanlardır.” Turan dedi ki:

“‘Dünyada Barış’ için de koştuk. 8’i Türk olmak üzere toplam 63 sporcumuzla Karadeniz çevresini 23 günde tamamladık. 7 ülkede yaklaşık 4 bin 800 kilometre yol kat ettik. İkinci oldum.” En çok koşanlardan Rusya’ya Türkiye’ye Biz de koştuk Ukrayna dağlarından geçerken radyoda Usain Bold’un ‘Çok güzel bir şey yapıyorsun, yanında olmak isterim’ açıklaması geldi. Bizi çok motive etti.”

“Spor birliktir, beraberliktir, hoşluktur, huzurdur.

Oluşturdukları yeni kadroda genç sporcular yetiştirmek istediklerine değinen Turan,

“Gerek gençlere gerekse benim yaşımda yürümekte bile zorluk çeken arkadaşlarımıza örnek olmaya çalışıyoruz. Spor sağlık ve güzelliktir. Spor sadece şampiyon olmak değildir.”

dedi.

Sporu bırakmaya niyeti olmadığını vurgulayan Turan, şunları kaydetti:

“Sporu bırakırsak sağlığımızı kaybederiz. Gittiğimiz yere kadar devam. Nice şampiyonluklar gelir inşallah. Her şeyin bir sonu vardır biz gelmesek de o podyumlar hep dolu kalır. Spor birliktir, birliktelik, güzellik ve barış.”

ifadesini kullandı.

Turan, yeni şampiyonluklar ve kupalar getirmeye devam etmek istediklerini belirterek, yaşına göre daha bilinçli spor yapmayı, sağlıklı ve şampiyon kalmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu