Haber

Nijer Başbakanı’ndan darbecilere karşı uluslararası yardım daveti

Basına yaptığı açıklamada Batı Afrika’da demokrasinin savunulması gerektiğini vurgulayan Mahamadou, ülkesindeki darbecilere karşı uluslararası yardım çağrısında bulundu. Nijer’deki darbe yönetiminin tanınması halinde Batı Afrika’da demokrasinin tamamen tehlikeye gireceğini vurgulayan Mahamadou, “Bu ECOWAS ülkeleri için beka, uluslararası toplum için itibar meselesidir. Nijer demokratik bir devlet olarak kalmalıdır. .” söz konusu.

Nijer Başbakanı Ouhoumoudou Mahamadou, ülkesindeki darbecilere karşı uluslararası yardım çağrısında bulundu. Mahamadou, basına yaptığı açıklamada, Batı Afrika’da demokrasinin savunulması gerektiğine vurgu yaparak, darbecilere karşı uluslararası toplumdan yardım istedi.

İlgili Makaleler

Uluslararası bir görüşme için İtalya’ya gittiğini ve darbecilerin sınırları kapatması nedeniyle ülkesine dönemediğini belirten Mahamadou, Fransa’da olduğunu söyledi. Mahamadou, darbeyle ilgili olarak, “Bu bir felaket çünkü Nijer hassas bir ülke. 4 milyon insanın gıda sorunu var ve ülkede 300 bin mülteci var” dedi. söz konusu.

“DARBE YÖNETİMİ TANINIRSA BATI AFRİKA’DA DEMOKRASİ TEHLİKTEDİR”

2020’den bu yana Mali, Burkina Faso ve Gine’de yaşanan darbeleri hatırlatan Mahamadou, Nijer’deki darbe yönetiminin tanınması halinde Batı Afrika’da demokrasinin tamamen tehlikeye gireceğini vurguladı.

Mahamadou, “Bu, ECOWAS ülkeleri için bir hayatta kalma meselesi ve uluslararası toplum için bir güvenilirlik meselesidir. Nijer demokratik bir devlet olarak kalmalıdır.” dedi. söz konusu. Başbakan Mahamadou, “Nijer, bölgede demokrasiyi desteklemek ve terörün güneydeki ülkelerde yayılmasını engellemek için mihenk taşıdır.” dedi. sözünü kullandı.

NİJER’DE DARBE

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahman (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), 30 Temmuz’da düzenlediği olağanüstü zirvede askeri cuntaya serbest kalması ve görevine dönmesi için bir hafta süre verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu