Ekonomi

Petrol piyasasında arz kesintisi gündemi

Petrol, Suudi Arabistan ve Rusya’nın yıl sonuna kadar günde 1 milyon varilden fazla olmayan petrol arz limitlerine sadık kalacaklarını teyit etmesiyle yükseldi.

Küresel gösterge Brent ham petrolü varil başına 85 doların üzerinde işlem görürken, ABD ham petrolü 81 dolara yakın seyrediyor. OPEC+’nın ağır toplarının Pazar günkü duyurusu, İsrail-Hamas savaş priminin azalması ve zayıf küresel talebin petrol fiyatlarını geçen hafta yüzde 6’dan fazla düşürmesine ilişkin endişelerin ardından geldi.

Ham petrol Orta Doğu’daki gerginliklerle yükseldi ancak savaş kontrolden çıktı altındaDünya petrolünün yaklaşık üçte birinin kaynağı olan Orta Doğu’da arzın kesintisiz kalması nedeniyle bu kazanımlar artık neredeyse tamamen ortadan kalktı.

Çatışmanın bölgeye yayılma ihtimali hâlâ mevcut olsa da, zayıflayan küresel ekonomik görünüm artık fiyatların ana etkeni haline geldi. ABD’de stoklar artarken, Çin imalatında geçtiğimiz ay yaşanan sürpriz daralma, dünyanın en büyük petrol ithalatçısında toparlanmaya ilişkin soruları gündeme getirdi.

“Çatışmanın risk primini ortadan kaldırması ve ekonomik duyarlılıkla istikrar kazanması nedeniyle ham petrol için muhtemelen yavaş ve inişli çıkışlı bir yeniden kalibrasyon olacak. Göreceli tek kesinlik arz tarafında; OPEC+ üretim hedeflerini yıl sonuna kadar sabit tutacak” dedi Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari. .

haber-ceyhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu