Haber

Sri Lanka Cumhurbaşkanı, Tamil Azınlık Taleplerini Karşılamak İçin Yerel Yönetimleri Güçlendirecek

Sri Lanka Devlet Lideri Ranil Wickremesinghe, etnik Tamil azınlık kümesinin taleplerini karşılamak için yerel yönetimlerin güçlendirileceğini belirtti.

Ülkede 1987’den beri yürürlükte olan ancak Tamil isyancılarıyla yaşanan gerilim nedeniyle tam kapasite çalışamayan bölge meclislerinin güçlendirilmesi planlanıyor.

Wickremesinghe, mecliste yaptığı konuşmada, merkezi hükümetin bölgesel yönetimlere müdahalesini engelleyecek adımlar atacağını kaydetti.

Wickremesinghe, Tamil azınlık kümesinin özyönetim talebini karşılamak için merkezi hükümetin bölgesel hükümetlerle gücü paylaşacağı mesajını verdi.

Federalizm benzeri bir sistem talep eden Tamil meclis üyeleri, söz konusu sistemin taleplerini karşılamadığını belirtmişlerdir.

Tamil azınlığı ülkenin 22 milyonluk nüfusunun yüzde 11’ini oluşturuyor.

Sri Lanka’da iç savaş

Sri Lanka’daki Tamil grupları, 1970’lerin başında Budizm’i resmi din ilan etmek ve Tamillerin maruz kaldığı ayrımcılığa karşı mücadele etmek için örgütlenerek Tamil Kaplanlarını oluşturdular ve bağımsız bir devlet talebiyle silahlı bir çaba başlattılar.

Hindistan, 1987’de iki taraf arasındaki çatışmaya müdahale etti ve sorunu bölgesel parlamenter sistemler yoluyla çözme kararı aldı.

En büyük grup olan Tamil Kaplanları, bazı Tamil gruplarının kabul ettiği anlaşmayı reddederek savaşmaya devam etti.

Sri Lanka ordusu 2009’da Tamil isyancılarını yendi.

26 yıl süren ve yaklaşık 100 bin kişiyi öldürdüğü sanılan iç savaşta her iki taraf da savaş suçu işlemekle suçlandı.

Sri Lanka, uluslararası toplumun savaş argümanlarının kabahati konusunda bağımsız bir soruşturma davetine kulak asmadığı için yıllarca eleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu