Haber

Turistleri Titanik Batığı’na Taşıyan Denizaltı Atlantik Okyanusu’nda Kayboldu

Titanik’in enkazında üremek için kullanılan küçük denizaltı, Atlantik Okyanusu’nda kayboldu. Deniz uçağında kaç kişinin olduğu bilinmezken, denizaltının bulunması için ABD’li Boston Sahil Güvenlik güçleri tarafından bugün arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Küçük denizaltılarla Titanik’in enkazını görmek için düzenlenen turlara zaman zaman uzmanlar ve turistler katılıyor. Olaydan hemen önce özel bir şirket olan OceanGate Expeditions, Titanik enkazına turlarının başladığını duyurdu.

Firmanın enkazı görmek için düzenlediği 8 günlük turun kişi başı 250 bin dolar olduğu biliniyor. Titanik’in enkazına dalmak ve enkazdan çıkmak yaklaşık 8 saat sürüyor.

Titanik’in enkazı, Atlantik Okyanusu’nun dibinde, Kanada’nın Newfoundland kıyılarının yaklaşık 600 kilometre açığında, 3.800 metre derinlikte bulunuyor.

Zamanının en büyük yolcu gemisi olan Titanic, 1912’de İngiltere’nin Southampton kentinden ABD’nin New York kentine yaptığı ilk yolculuğu sırasında bir buzdağına çarparak battı.

Gemideki 2.200 yolcu ve mürettebattan en az 1.500’ü öldü. Titanik’in enkazı, keşfedildiği 1985’ten bu yana kapsamlı bir şekilde araştırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu