Haber

Türkiye-Suriye sınırında iki kapı daha açıldı

Türkiye ve Suriye’yi vuran Kahramanmaraş depreminde can kaybı artarken, Türkiye üzerinden Suriye’nin kuzeyine ilk yardım ulaştırılması için diplomatik trafik artıyor. Uluslararası toplum Türkiye’den daha fazla sınır kapısı açmasını talep ediyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün gece yaptığı açıklamada, Suriye’ye takviye güç sağlamak için çalıştıklarını söyledi. Çavuşoğlu, bir kapının açık olduğunu belirterek, yıkım nedeniyle Türkiye’ye ve uluslararası topluma yardımcı olmakta bazı zorluklar yaşandığını vurgulayarak, “Bu nedenle iki kapı daha açmak için çalışıyoruz. Bu siyasi bir durum değil. Çünkü bu insani bir durum. Dolayısıyla Suriye rejiminin de kontrol ettiği noktalardan bu kapıları açması için çalışıyoruz” dedi.

Devletler acilen ihtiyaç duyulan mal ve teknik teçhizatı temin etmeye çalışıyor ancak sorun şu ki, Suriye yönetimi geçmişte hiçbir insani yardımın ülkeye girmesine izin vermemişti.

Baerbock: Deprem yardımı için kuzey Suriye’ye daha fazla erişim gerekiyor

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, yardımların Suriye’ye ulaşması için sınır kapılarının açılması için çalıştıklarını bildirdi. Baerbock, bazı geçişlerin açık olduğunu ancak diğer geçişlerin de açılması için Türk yetkililerle temas halinde olduklarını söyledi.


Suriye’de meydana gelen depremde barajın çökmesi sonucu evleri su bastıFotoğraf: Omar Haj Kadour/AFP

Alman hükümetinin bu “rejim” ile işbirliği yapmadığını vurgulayan Baerbock, “Bu nedenle geçmişte kullandığımız başka yollara Birleşmiş Milletler aracılığıyla da başvurmak zorunda kaldık ve şimdi her fırsatı değerlendiriyoruz. yardımın yerdeki insanlara ulaşmasını sağlayın.”

BM siyasi müdahale çağrısında bulunmadı

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye’yi vuran Kahramanmaraş depreminin ardından Suriye’nin “kesinlikle her şeyden daha fazla” yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Pedersen Cenevre’de gazetecilere verdiği demeçte, “Bugün Bab al-Hawa sınır kapısından ilk yardımı alabileceğimize dair güvence aldık.”

Suriye’deki depremde ölü sayısı 1600’ü geçti

Bu resmi görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videoyu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

AFP,rtr,dpa / SSB,ET

haberhocalar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu