Ekonomi

Baksan Sanayi Sitesi esnafı her yağmurda zarar ediyor

Her yağmurda bu dükkanları su basıyor

Her yağmur sonrası milyonlarca lirayı çöpe atan Baksan Sanayi Sitesi esnafı altyapı sorunlarının çözülmesini istiyor.

Site esnafı Serkan Yazılıtaş:

“Her yağışta genel olarak sitenin yüzde 90’ı sular altında kalıyor”

Baksan Sanayi Sitesi’ndeki deponun sahibi Abidin Güçyüyener:

“Her dükkanda bin TL zarar olsa zaten 3 milyon olur”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’de yağışların ardından yolları göle dönen ve birçok yeri sular altında kalan Baksan Sanayi Sitesi esnafı şimdi de bu durumdan kurtulmak istiyor. Esnaf, örneğin her yağmurda durumun yaşandığını anlatarak, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin yıllardır sorunu çözemediğini iddia etti.

Eskişehir şehir merkezinde özellikle hafta başında sağanak yağış zaman zaman etkili oldu. Şiddetli yağış sonucu bazı alt geçitlerde oluşan su birikintileri nedeniyle araç trafiği olumsuz etkilenirken, bazı yerlerde vatandaşların hayatı olumsuz etkilendi. Özellikle geçtiğimiz Perşembe günü öğle saatlerinde yaklaşık bir buçuk saat yağan yağmur, her zamanki gibi yüzlerce iş yerinin bulunduğu Baksan Sanayi Sitesi esnafını zor durumda bıraktı. Esnafın alt yapı eksikliğinden muzdarip olduğu bölge adeta sular altında kaldı. Bazı esnafların işyerlerini su bastı. Yağmur suyunu kova ve paspaslarla tahliye ettiklerini belirten esnaf, çok sayıda eserin kaybolduğunu belirtti. Alt yapı sorunu nedeniyle ESKİ’ye başvurduklarını söyleyen vatandaşlar, yeterli çalışma yapılmadığından bahsetti.

“Kanalizasyonlar kapalı ve muhatap bulamıyoruz”

Baksan Sanayi Sitesi esnafı Serkan Yazılıtaş yaşadıkları durumu sorarak, “Sadece bu yağmurda değil her yağmurda bu şekilde etkileniyoruz. Her yağışta Baksan Sanayi Sitesinin genel olarak yüzde 90’ı sular altında kalıyor. Yolları görüyorsunuz, bu düzeldi” Dünden beri sular tahliye edilmiyor, kanalizasyonlar kapalı muhatap bulamıyoruz. Herhalde işimiz biraz bürokrasi ve mağduruz. Bu durumun ortadan kalkmasını istiyoruz. Alt yapımız yeterli değil, yollar çok kötü ve bütün caddelerde sıkıntı var. Yaptığımız işler çoğunlukla odun hammaddesinden yapılmaktadır. “İş yerimde emeklerim boşa gitti. Dükkanımda ortalama 3-5 bin lira kaybım var” dedi.

“Bin TL her dükkanda kaybolsa 3 milyon eder”

Baksan Sanayi Sitesi’nde komşusu ve dükkanının sular altında kaldığını belirten Murat Yıldız, toplam hasarın çok yüksek olduğunu belirtirken anılmaya devam etti;

“Normalde depolarımda bulundurduğum malzemenin yüzde 30’u var zararım 70-80 bin lira olmasına rağmen. Ama benimki kaba malzeme burada inşaatların makineleri ve mamulleri var. Mobilyacı bir arkadaşımız yaptı. dün iki dairenin mutfak dolapları sudan dolayı emeği boşa gitti arkadaşın kaybı tahmini 50-60 bin lira elektrik tesisatı bozuk depolanan malzemeler zarar görmüş tahminimce sanayi sitesinin toplam zayiatı Burada 3 bin dükkân var, her dükkânda bin TL zayi edilse aslında 3 milyon ederdi.”

“Kovalarla buradaki suyu kendi imkanlarımızla tahliye ettik”

Baksan Sanayi Sitesi’ndeki komşusunun ve dükkanının sular altında kaldığını ifade eden Murat Yıldız, “İki gündür yağan şiddetli yağmur nedeniyle dükkanımız çamura bulandı. Görüyorsunuz bütün eserlerimiz mahvoldu. Bu komşumun evi. ama benimki de farklı değil.Bütün malzemelerimiz boşa gitti.”Makinemizin ana kartı yandı. O ana kart 40 bin TL. Bu duruma çare istiyoruz. Dün buradan kendi imkanlarımız ile kovalarla suyu boşalttık. Vidanjörümüz yok. Belediyeden hizmet bekliyoruz” dedi.

gurpinarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu