Teknoloji

Bir zamanlar kullanıcılarına müzik dinlemenin en keyifli halini sunan Nokia 5300 Modeli’nin özellikleri bugün şaka gibi geliyor.

9 Ocak 2007’de Steve Jobs sahneye çıkıp ilk iPhone modelini tanıtmadan önce, dünyayı bir daha asla eskisi gibi olmayacak şekilde değiştirmişti. Nokia, pazarı domine eden en değerli telefon markalarından biriydi.XpressMusic serisiyle kullanıcılarına benzersiz bir müzik dinleme deneyimi sunmayı hedefleyen marka, Nokia 5300 modeliyle bu hedefine ulaştı.

Kayar gövde yapısına sahip olması Nokia 5300 modeli günümüz için biraz hantaldı ama kendine has bir tuş grubuna sahipti. Kızağı kapatıp klavyeyi göz ardı ettiğimizde bile, görüntü ve müzik belgelerini istediğimiz gibi kontrol edebileceğimiz tuşlar sunuyordu. Kamerasıyla o dönem hiç de iç açıcı olmayan görüntüler sunan Nokia 5300, bugünkü gibi olmasa da kullanıcılarını internete bağlamayı da ihmal etmedi.

Kısaca hatırlayalım, Nokia 5300 ne zaman piyasaya sürüldü?

Kullanıcılarına farklı bir müzik dinleme deneyimi sunmayı amaçlayan Nokia tarafından üretilmiştir. XpressMusic serisi için Nokia 5300 modeli,26 Eylül 2006’da tanıtıldı ve aynı yıl satışa çıktı.

Nokia 5300 teknik özellikleri:

  • Kayar gövde üzerinde renkli multimedya tuşları
  • 1,3 megapiksel tek arka kamera
  • 2 inç, 320 × 240 piksel, TFT QVGA ekran
  • 2 GB’a kadar MicroSD kart desteği
  • WAP 2.0/xHTML, HTML tarayıcı
  • Özelleştirilebilir özellikler
  • 860mAh pil

Kayar gövdedeki renkli multimedya tuşları:

Nokia 5300 modelinin örneklerini o dönemden önce de görmüş olsak da Kızak gövde yapısına sahipti.Yani kızak kapalıyken sadece bazı tuşlara ve ekrana ulaşabiliyordunuz ama kızağı yukarı kaldırdığınızda üzerinde harflerin bulunduğu tuş takımına ulaşabiliyordunuz.

Modelin en özgün özelliklerinden biri de pek fazla örneğini görmediğimiz multimedya tuşlarıydı. Bu tuşlar ile kızak kapalıyken ekranın sol tarafından erişim sağlayabilirsiniz. Müzik veya video dosyasını durdurabilir, sonraki belgeye geçebilir veya önceki belgeye dönebilirsiniz. Elbette ses ayarı için ses tuşları da vardı.

Multimedya tuşlarından da anlaşılabileceği gibi Nokia 5300 aslında bir cep telefonundan çok daha fazlasıydı, dönemine göre yeni bir müzik dinleme deneyimiydi. Elbette müzik biraz iyimser olabilir. Bu nedenle Nokia 5300 modelinin gri, kırmızı ve mavi olmak üzere üç farklı renk seçeneği bulunuyordu. Multimedya tuşlarında da kendini gösteren bu renkler arka kapakta da kendine yer buldu.

1,3 megapiksel tek arka kamera:

Nokia 5300’de tek bir 1,3 megapiksel arka kamera vardı. Bu kamera QCIF kalitesinde görüntüler çekebilir. Şimdilik kalitesiz gibi görünse de O dönem için oldukça tatmin edici görüntüler sunuyordu. Kızak kapalıyken tek tıkla kamera uygulamasını açıp fotoğraf veya video çekebilmek çok kullanışlı bir özellikti. Üstelik ses tuşlarını kullanarak yakınlaştırabilirsiniz.

2 inç, 320 × 240 piksel, TFT QVGA ekran:

Kameranın yakaladığı sahnelerin üzücü olmamasının bir nedeni ekranın sadece 2 inç boyutunda, 320×240 piksel, TFT QVGA idi. Elbette bugün komik gelen bu değerler o dönemde oldukça başarılı sayılıyordu. Cihazdaki uygulamaların grafikleri bu durumda olduğundan kullanım sırasında ekranı en sağlıklı şekilde görebiliyordunuz.

2 GB’a kadar MicroSD kart desteği:

Nokia 5300’ün dahili belleği 5 MB gibi oldukça düşüktü. Fakat 2 GB’a kadar MicroSD kart desteği vardı. Bugün anlamsız gelebilir ama şöyle düşünün; Bilgisayarınızda MP3, AAC, eAAC+, AAC+, WMA, AMR, MIDI gibi birçok farklı formatta müzik belgeleri bulunmaktadır. Bunları dinlemek istediğinde ne yapacaksın?

Elbette Nokia 5300 kullanıyorsanız, tüm bu müzik belgeleri ve hatta görüntü belgeleri Hafıza kartına takıp telefonunuza takacaksınız. Şöyle düşünün, hafıza kartına film yükleyip izlemek bile mümkündü. Yani model neredeyse akıllı telefon olacaktı ancak koşullar buna izin vermedi.

WAP 2.0/xHTML, HTML tarayıcısı:

Nokia 5300, günümüzde kullandığımız taşınabilir internetin atası olan GPRS teknolojisi ile internet bağlantısını sağlıyordu. Elbette Bugün olduğu gibi her istediğiniz siteye erişemiyordunuz.Ama dönemin tanınmış platformları Friendster, Multiply, Yahoo servisleri, Google servisleri ve en önemlisi YouTube elinizin altındaydı.

Cihaza önceden yüklenmiş Java uygulamalarıyla birlikte Music Guess, Pro Snowboard ve Snake III gibi oyunlar vardı.Bunlar yeterli olmazsa kendi internet bağlantınız veya bilgisayarınız üzerinden cihaza uyumlu farklı uygulama ve oyunları da indirebilirsiniz.

Özelleştirilebilir özellikler:

Nokia 5300 modeline sahip olduğunuzda ürünleri kendi kütüphanesinden veya üçüncü taraf sitelerden indirebilirsiniz. Sayısız ekran koruyucuya, duvar kağıdına, temaya, renk stiline, animasyona ve sese erişiminiz vardı.Bütün bunlar sayesinde aslında arkadaşınızla aynı telefonu kullanmıyordunuz, her şey sizin için kişiselleşiyordu.

860mAh pil:

Nokia 5300, 860 mAh gücünde Nokia BL-5B bataryaya sahipti. Bekleme modunda 223 saat dayanan pili, 3,2 saat konuşmanıza ve En önemlisi 12 saat kesintisiz müzik dinlemenize olanak sağladı.Elbette bu süreler kullanıma göre değişiyordu ama kabul edelim ki bugün bile bazı telefonları bu kadar uzun süre etkili bir şekilde kullanmak çok zor.

Bir zamanlar kullanıcılarına benzersiz bir müzik dinleme deneyimi sunan bir efsane. Nokia 5300 modelinin günümüzde şaka gibi gelen özelliklerinden bahsetmiştik.Ne dersen de, bugün Nokia 5300’ü kullanmak ister miydin?

Kaynaklar:CNET, GSMArena

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu