Haber

İsrail Savunma Bakanı Gantz: “İran’a baskı uygulama zamanı”

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Yahudi Medya Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “İran’a nükleer anlaşmayı kabul etmesi için baskı yapmanın zamanı geldi” dedi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İsrail basın ofisi tarafından düzenlenen Yahudi Medya Zirvesi’ne katıldı. Gantz, uluslararası toplumdaki ortakları İran konusunda koordineli hareket etmeye çağırdı. “Onu güçlendirmemiz gerekiyor. Yahudi örgütleriyle bu sorun hakkında diyalog kurmanın yollarını bulmalıyız. Güç kullanmanın ve gücün neler yapabileceğini göstermenin zamanı geldi. Gelişmiş bir nükleer anlaşma için İran’a baskı yapmanın zamanı geldi.”

IAEA’nın İran kararı

Uluslararası Atom Güçleri Ajansı, İran’da kuruma bildirilmeyen üç yerde uranyum izine rastladı ve olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Tahran yönetiminin verdiği bilgileri yeterli bulmayan IAEA, ilk olarak 8 Haziran’da İran aleyhine karar verdi. İran heyeti ile IAEA arasında 2 Kasım’da Viyana’da gerçekleştirilen görüşme sonrası Tahran yönetiminin tepkilerinin bir kez daha yetersiz olduğu görüldü. Bunun üzerine 17 Kasım’da IAEA Yürütme Kurulu’na sunulan “İran’ın IAEA ile acil işbirliğine girmesi” konulu karar oy çokluğuyla kabul edildi. İran’dan, bildirilmemiş 3 yerde uranyum izlerinin varlığına ilişkin kabul edilebilir bir açıklama getirmesi istendi. – TEL AVİV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu