Haber

İzmir’de bisikletçiler belediyeyi protesto edecek: ‘Hayal kırıklığı yarattı’

İZMİR – İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent trafiğini rahatlatmak için tek yön olarak kullanılan Vasıf Çınar Bulvarı’nı yeni bir düzenleme ile çift yöne çıkarma kararı aldığını açıkladı.

Yol üzerindeki açık otopark kapasitesinin de ikiye katlanması planlanırken, iki gün önce başlayan çalışmalar kapsamında bulvardaki bisiklet yolunun kaldırılması ise tepkilere neden oldu.

BİSİKLET YOLUNUN YOĞUN KULLANILMADIĞI SÖYLENDİ

Belediyenin çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, bulvar üzerinde “yoğun olarak kullanılmayan” bisiklet yolunun kaldırılacağı belirtilerek, “Vasıf Çınar Bulvarı’ndan Cumhuriyet Bulvarı yönünde yolun sağ tarafında bulunan açık otopark alanı bisiklet yolunun bulunduğu sol tarafa kaydırılacak. Daha önce araçların yatay parklandığı açık otopark araçların dikey parklanacağı şekilde düzenlenecek. Yeni proje ile birlikte bulvar üzerindeki otopark kapasitesi 45’den 93’e çıkarılacak. Otoparkta engelli araçları için 3 araçlık yer ayrılacak” denildi.

BİSİKLET KULLANICILARI PROTESTOYA HAZIRLANIYOR

Konu ile ilgili ulaştığımız belediye yetkilileri, bisiklet yolunun kaldırılacağını doğruladı. Belediye yetkilileri, bisiklet yolu için farklı alternatifler düşünüldüğünü de belirtti. Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Derneği (BUGEP) ise belediyenin bu uygulamasını protesto etmeye çağırdı. Bulvardaki bisiklet yolunun kaldırılmasına karşı bisiklet kullanıcıları bugün akşam saatlerinde Lozan Meydanı’nda bir araya gelecek. Dernek tarafından yapılan açıklamada, “3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nden 2 gün önce şehir merkezindeki bisiklet yollarının kaldırılması bisiklet kullanıcılarında hayal kırıklığı yaratmıştır” denildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu