Haber

Pakistan Ulusal Meclisi feshedilecek

Pakistan’da bu yıl yapılması planlanan genel seçimlere zemin hazırlamak için Ulusal Meclis’in yarın feshedileceği belirtildi.

Pakistan medyasında yer alan haberlere göre, Başbakan Şahbaz Şerif’in Ulusal Meclis’in feshedilmesi tavsiyesini bugün Cumhurbaşkanı Arif Alvi’ye iletmesi bekleniyor.

Alvi, Şerif’in tavsiyesini imzalarsa, görev süresi 12 Ağustos’ta sona erecek olan Ulusal Meclis, bu yıl yapılması planlanan genel seçimlere zemin hazırlamak için yarın feshedilecek.

Pakistan Anayasasına göre, Ulusal Meclis görev süresinin sonunda feshedilirse, takip eden 60 gün içinde genel seçimlerin yapılması gerekir.

Ancak Millet Meclisinin süresi dolmadan feshedilmesi halinde, genel seçimlerin yapılabilmesi için gerekli süre 90 güne çıkar.

Meclis yarın feshedilirse, süreksiz hükümetin idaresinde Kasım 2023’te genel seçimlerin yapılması bekleniyor.

Ancak İçişleri Bakanı Rana Sanaullah başkent İslamabad’da yaptığı açıklamada, Seçim Komisyonu’nun seçim çevrelerinin yeni nüfus sayımına göre yeniden düzenlenmesi halinde genel seçimleri Şubat veya Mart 2024’e erteleyebileceğini söyledi.

Geçici hükümet başbakanı henüz netlik kazanmadı

Öte yandan koalisyon hükümeti, geçici hükümet başbakanının kim olacağı konusunda henüz bir karara varmadı.

Ancak son günlerde geçici hükümetin başbakanlığı için eski Maliye Bakanı Abdul Hafız Şeyh’in adı gündeme geldi.

Şeyh, eski Başbakan İmran Han’ın hükümeti döneminde Başbakan Danışmanı ve Maliye Bakanı olarak görev yaptı. Çeşitli dönemlerde Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N) ve Pakistan Halk Partisi’nden (PPP) Senatör olan Şeyh, Pakistan’ın eski darbe lideri General Pervez Müşerref döneminde Özelleştirme Bakanı olarak da görev yaptı.

Şeyh’in Pakistan ordusuyla bağlarının da güçlü olduğu basına yansıdı.

Pakistan’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) ile olan anlaşmasının sorunsuz devam etmesi için Şeyh, geçici hükümetin başbakanlığı için güçlü adaylar arasında yer alıyor.

Son genel seçimler 25 Temmuz 2018’de yapıldı.

Pakistan’da son genel seçimler 25 Temmuz 2018’de yapıldı ve İmran Han hükümeti göreve geldi.

Pakistan Parlamentosu’nda 10 Nisan 2022’de yapılan güvenoyunda İmran Han’ın hükümeti 174 “hayır” oyu ile düştü.

Ülkede üç dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan 2022’de TBMM’de yapılan seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak Başbakan seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu