Dünya

Rus uzman Bogaçov: Son 20 yılın en şiddetli jeomanyetik fırtınası geliyor

Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırma Enstitüsü Güneş Astronomisi Laboratuvarı Başkanı Sergey Bogaçov, Sputnik’e açıklamasında, son 20 yılın en şiddetli jeomanyetik fırtınasının bu geceden itibaren Dünya’yı etkisi altına alabileceğini belirterek şunu dedi:

Güneş, son üç gün boyunca Dünya yönünde olağanüstü büyüklükte dört plazma bulutu fırlattı. Bulutlar yolda birleşerek daha da büyük tek bir nesne oluşturacak ve hesaplamalara göre bu gece Dünya’nın manyetik alanına çarpacak.

Fırtınanın, doruk noktasında en az G4.33 şiddetinde olacağını kaydeden uzman, “Aynı zamanda fırtınanın yüzde 15 ihtimalle, 2005’ten bu yana ilk kez G5’e ulaşması bekleniyor” ifadesini kullandı.

Güneşte sadece son iki günde en yüksek seviye olan 10 şiddetinde 6 patlama meydana geldiğine dikkat çeken Bugaçov, farklı şiddetlerde olan jeomanyetik fırtınaların hafta sonuna kadar devam edebileceğini belirtti.

Güçlü güneş patlamaları Dünya’da jeomanyetik fırtınalara (Dünya’nın manyetosferindeki geçici bozulmalar) yol açabiliyor. Bu fırtınalar, elektrik şebekelerinde aşırı yüklenmeye sebep olarak elektrik kesintilerine yol açabiliyor. Yapılan bazı çalışmalara göre jeomanyetik fırtınalar insan sağlığını da etkileyebiliyor.

Jeomanyetik fırtınanın şiddeti G indeksi verilen 5 puanlık ölçekle belirleniyor. G1 seviyesindeki fırtınalar en zayıf olarak kabul edilir ve elektrikli cihazlar üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yok. G3, elektrik sistemlerini doğrudan etkileyen ve uydu navigasyonu ve radyo iletişiminde kesintiye neden olan şiddetli bir fırtına olarak gösteriliyor. En yüksek seviye olan G5, elektrik şebekesinde geniş kapsamlı sorunlara, uyduların faaliyetinde ve radyo iletişiminde büyük arızalara yol açıyor.

siverek-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu