Haber

Sanayide İşler Nasıl? Kapasite Kullanım Gerilerken, Reel Kesimin Güveni de Azaldı

Sanayiye dair durumu ve beklentileri gösteren dataları yayımlandı. TCMB datalarında kapasite kullanım oranı ve Reel Kesim İtimat Endeksi geriledi.

TÜİK verisinde de itimat endeksi hizmet kesiminde düşerken, perakende ticaret ve inşaat dallarında yükseldi

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir evvelki aya nazaran 1,0 puan azalarak yüzde 75,9 düzeyinde gerçekleşti.

www.tcmb.gov.tr

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada, imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir evvelki aya nazaran 1,0 puan azalarak yüzde 75,9 düzeyinde gerçekleşirken, mevsimsel tesirlerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir evvelki aya nazaran 0,7 puan azalarak yüzde 75,9 düzeyinde gerçekleşti.

Dayanıklı tüketim malları kapasite kullanım oranı Kasım’da %74.00’ten %72.10’a, tüketim malları kapasite kullanım oranı Kasım’da %74.70’ten %74.10’a geriledi.

www.tcmb.gov.tr

Yatırım malları tüketim malları kapasite kullanım oranı tıpkı ayda %77.40’tan %76.80’e, orta mallar tüketim malları %76.70’ten %75.40’a, dayanıksız tüketim malları ise %74.90’dan %74.50’ye geriledi.

Kasım ayında Gerçek Kesim İtimat Endeksi, bir evvelki aya nazaran 2,4 puan azalarak 97,9 oldu.

www.tcmb.gov.tr

TCMB’den yapılan açıklamaya nazaran, endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, genel gidişat, mevcut toplam sipariş ölçüsü, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ait değerlendirmeler endeksi artış tarafında etkiledi. 

Son üç aydaki toplam sipariş ölçüsü, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş ölçüsüne ait değerlendirmeler endeksi azalış tarafında etkiledi. 

Mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim inanç endeksi (RKGE-MA) bir evvelki aya nazaran 0,7 puan azalarak 101,3 düzeyinde gerçekleşti.

Açıklamada, gelecek üç aya yönelik beklentiler, üretim hacmi ve ihracat sipariş ölçüsünde artış bekleyenler lehine olan seyrin bir evvelki aya nazaran zayıfladı.

İç piyasa sipariş ölçüsünde azalış istikametinde beklentiler arttı.

www.tcmb.gov.tr

Gelecek 12 ayda sabit sermaye yatırım harcaması artış beklentileri zayıflarken, gelecek üç ay için istihdamda artış beklentileri de geçen aya nazaran güçlendi.

Ortalama ünite maliyetlerde, gelecek üç ayda artış bekleyenler güçlenirken, son üç ayda artış olduğunu bildirenler azaldı. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ait artış beklentileri de güçlendi. Gelecek on iki aylık periyot sonu prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bir evvelki aya nazaran 2,2 puan artarak yüzde 94,1 düzeyinde gerçekleşti. 

İçinde bulunduğu sanayi kısmındaki genel gidişat konusunda, bir evvelki aya kıyasla optimist olanlar yüzde 6,6‘ya yükselirken, aynı kaldı diyenler yüzde 71,9’a, karamsar olanlar da yüzde 21,5‘e geriledi.

Güven endeksi hizmet kesiminde düşerken, perakende ticaret ve inşaat dallarında yükseldi.

veri.tuik.gov.tr

Mevsim tesirlerinden arındırılmış inanç endeksi Kasım ayında bir evvelki aya nazaran; hizmet dalında %1,0 azalırken perakende ticaret bölümünde %2,1 ve inşaat bölümünde %1,2 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu