Haber

Turizmin Oscar ödülü İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne

İzmir’in tarihi ve kültürel kıymetlerini koruyarak turizm faaliyetlerini destekleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, memleketler arası alanda ödüllendirildi. Milletlerarası Turizm Gazetecileri ve Muharrirleri Federasyonu, turizm dünyasının Oscar’ı olarak kabul edilen 2022 Altın Elma ödülünü turizm alanındaki çalışmalarından dolayı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verdi.

Uluslararası Turizm Gazetecileri ve Muharrirleri Federasyonu (FİJET), “Dünya Turizm Oscar”ı olarak anılan “Altın Elma Ödülü”nü bu yıl kentin tarihi ve kültürel kıymetlerini koruyarak turizm faaliyetlerini destekleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, mükafatı Dünya Turizm Gazetecileri ve Müellifleri Federasyonu Lideri Tijani Haddad’ın elinden aldı.

“Çok büyük bir gurur”
Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki merasimde konuşan Lider Tunç Soyer, büyük bir onur ve memnunluk yaşadıklarını söyledi. Her mükafatın aslında mükafatı alanın omuzlarındaki sorumluluğu arttırdığını tabir eden Lider Tunç Soyer, “Hele bu ödül dünyanın en saygın kurumlarından biri tarafından verilmişse… Ama bu yükü, bu sorumluluğu hafifletmenin bir yolu var. Sektörün öncüleri ile işbirliği yapmak. Onların rehberliğini kente kazandırmak” dedi.

“İzmir’i dünyaya çok daha fazla tanıtacağız”
Programda bulunanlara seslenen Soyer, “Turizmin duayenleri olan sizlerden rica ediyorum. İzmir’in olağanüstü potansiyellerinin gün ışığına çıkarılmasında, İzmir’in olağanüstü güzelliklerinin gün yüzüne çıkartılıp insanlık tarafından daha fazla fark edilmesinde bizi yalnız bırakmayın. Eğer bize yol açarsanız ve liderlik ederseniz bilin ki koşa koşa arkanızdan geleceğiz. Ve bu güzel mücevheri, İzmir’i tüm dünyaya hep birlikte çok daha fazla tanıtacağız” diye konuştu.

70 mükafattan beşi Türkiye’ye
Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (Aturjet) Başkanı Delal Atamdede bugüne kadar 70 ödül verildiğini belirterek, “En gurur verici olan ise beşinin Türkiye’ye verilmesi. Hoş İzmir’in güzel insanlarına Altın Elma’yı takdim ederken gelecek günlerde turizmde güzellikleri ve başarıları yaşamaları dileğimi sunuyorum. Bunu yaparken de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in misyonu ve vizyonu ile bedellerini, kültürünü dünyaya tanıtma sürecinde, çalışma stratejilerini hoş formda özümsemiş bir takımı olduğunu gördük. Kendisini ve takımını tebrik ediyorum” dedi.

Akdeniz Turizm Vakfı Başkanı’ndan Soyer’e övgü
Akdeniz Turizm Vakfı Lideri Tony Zahra da “şimdi İzmir zamanı” olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Burada çok başarılı insanlarla karşılaştım. Vizyon sahibi bir belediye başkanınız var. Burayı yaklaşık bir milyona yakın turist ziyaret ediyor. Turistlerin konaklama süreci bir buçuk gece. Bunun üç buçuk geceye çıkarılması ekonomi açısından oldukça önemli.”

“Turizm ekonomik bir faktörden çok daha fazlasıdır”
Dünya Turizm Gazetecileri ve Müellifleri Federasyonu Lideri Tijani Haddad ise turizmin, dünyada bir çok turizm destinasyonunun iktisadı için çok güçlü bir faktör olduğunu belirterek, “Dünya gelirinin yüzde 10’una katkı sağlar ve dünya nüfusunun yüzde 10’undan fazlasına iş imkanı sunar. Turizm ekonomik bir faktörden çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda insanlar arasındaki dostluk ve dayanışmayı güçlendirmek için kültürel bir mesajdır. Uluslararası kültürel mirasının korunarak gelecek nesillere daha iyi bir şekilde aktarılması için bir faktör olmalıdır.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu